Νίκη για τη Γκάνα με βασικό Γουακάσο

Με τον Μουμπάρακ Γουακάσο να αγωνίζεται για 90 λεπτά, η Γκάνα… μπήκε με το δεξί στο Κόπα Άφρικα.

Mε μοναδικό στόχο τη νίκη, απέναντι στην -φαινομενικά- πιο αδύναμη αντίπαλο του ομίλου της, Ουγκάντα, η Γκάνα… έκανε ντεμπούτο στο φετινό Κόπα Άφρικα.

Η αποστολή εξετελέσθη και το μόνο που κρατάνε τα «Μαύρα Αστέρια», του Άβρααμ Γκραντ, είναι οι τρεις βαθμοί.

Η Γκάνα μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, ήλεγξε το ρυθμό του αγώνα και είχε την κατοχή της μπάλας. Είχε κάποιες καλές στιγμές στο πρώτο 45λεπτο, που πέρασαν ανεκμετάλλευτες, αλλά μια επιπόλαιη ενέργεια του Ισίντε της έδωσε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ από τα 11 βήματα.

Ο Αντρέ Αγιού ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού, στο 32ο λεπτό. Το ημίχρονο έληξε, με την Γκάνα να έχει 7(3) τελικές, έναντι 3(1) και 61%-39% κατοχή και δικαίως να προηγείται.

Στην επανάληψη η Ουγκάντα ισορρόπησε το παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκε την ανεξήγητη υποχώρηση της Γκάνας. Έκανε αρκετά σουτ, χωρίς, ωστόσο, να απειλήσει ουσιαστικά. Είχε την κατοχή, αλλά ήταν φλύαρη και δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει.

Στο 86′ ο Αντρέ Αγιού δεν μπόρεσε να «τελειώσει» το ματς, χάνοντας τη μεγαλύτερη, ίσως, ευκαιρία του αγώνα. Πήρε τη μπάλα στα δεξιά και μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ του, με το καλό του πόδι, το δεξί, απέκρουσε ο Ονιάνγκο.

Οι άλλες δύο ομάδες του 4ου ομίλου, το Μάλι και η Αίγυπτος, αγωνίζονται στις 21:00.