Ο Ολυμπιακός έσπασε το αρνητικό ρεκόρ ελληνικής ομάδας στο Champions League!

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν από την Γιουβέντους με 0-2 και ολοκλήρωσαν την πορεία τους στον όμιλο του Champions League με ένα βαθμό.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την παρουσία του στο φετινό Champions League, συγκεντρώνοντας μόλις ένα βαθμό, κάτι που αποτελεί το απόλυτο αρνητικό ρεκόρ συγκομιδής για οποιαδήποτε ελληνική ομάδα στην ιστορία του θεσμού!

Οι Πειραιώτες έσπασαν το ρεκόρ των λιγότερων πόντων ελληνικής ομάδας στους ομίλους του Champions League που κατείχαν από κοινού ο Παναθηναϊκός (2 βαθμοί τη σεζόν 2010-11) και η ΑΕΚ (2 βαθμοί τις σεζόν 1994-95 και 2003-04).

Είναι η 6η φορά που οι «ερυθρόλευκοι» τερματίζουν ουραγοί στον όμιλο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης (σε 18 συμμετοχές), αλλά και η πρώτη από την περίοδο την περίοδο 2006-07, όταν είχαν τερματίσει ξανά στην τελευταία θέση σε όμιλο με Βαλένθια, Ρόμα και Σαχτάρ Ντόνετσκ.

Τα αρνητικά ρεκόρ συνεχίζονται, αφού οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να κάνουν έστω μία νίκη στον όμιλο μόλις για δεύτερη φορά στην 18ετή παρουσία τους στον θεσμό (η άλλη φορά ήταν την σεζόν 2006-07, όταν είχαν 3 ισοπαλίες κι άλλες τόσες ήττες), ενώ στο ναδίρ βρέθηκε και η επιθετική παραγωγή.

Η ομάδα του Τάκη Λεμονή σκόραρε μόλις τέσσερις φορές σε αυτές τις 6 αγωνιστικές (όλα τα γκολ μετά το 85ο λεπτό, όταν τα παιχνίδια είχαν κριθεί), επίδοση που ισοφάρισε την χειρότερη επιθετική παραγωγή που ήταν ξανά τα 4 γκολ της σεζόν 2009-10, ενώ η «βροχή» των αρνητικών ρεκόρ ολοκληρώνεται με την συνολική διαφορά γκολ.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τον όμιλο με τέρματα 4-13, με το -9 να αποτελεί την χειρότερη διαφορά γκολ, μετά το -7 της σεζόν 2003-04.

ΠΡΟΣΚΑΛΕΣΤΕ ΦΙΛΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ LIKE ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ!!!

Εάν σας άρεσε αυτό το άρθρο μην ξεχνάτε να το κάνετε Κοινοποίηση, είναι σημαντικό για εμάς!